Premier Szydło: Medyczna marihuana będzie legalna w Polsce

Medyczna lecznicza

Trudno zrozumieć czemu rząd Pani Beaty Szydło dopiero się na to zdecydował by wprowadzić do naszego kraju leczniczą marihuanę. Niezależnie od tego jakie różnice pojawiają się w poszczególnych naszych poglądach to trzeba powiedzieć, że jest to bardzo ważny ruch, który może wpłynąć pozytywnie na życie wielu naszych rodaków. Dlatego pojawiają się także pewne apele do prezydenta Dudy o to, by zachował się odpowiednio w tej sytuacji. 

Ministerstwo Zdrowia jak podaje „Rzeczpospolita” ma w najbliższym czasie przedstawić nam komunikat, w którym będzie przedstawione zasady wykorzystywania leczniczej marihuany. Długi czas ta sprawa budziła kontrowersje, ale wyniki badań nam pokazują, że jest to godny uwagi środek. Pojawia się między innymi coraz więcej osób, które są przewlekle chore i sprowadzają sobie marihuaną leczniczą nielegalnie. 

Konieczność wprowadzenia marihuany medycznej, była dla wielu osób rzeczywiście oczywista i dlatego pojawia się istotne pytanie, dlaczego decyduje się na to dopiero rząd Beaty Szydło, dodatkowo znany ze swojej konserwatywnej postawy. Warto więc zwrócić uwagę na to, że ten ruch powinien być chwalony i to niezależnie od tego jak w innych sprawach środowiska polityczne się spierają. Przez lata o zmianę prawa starały się przede wszystkim te środowiska, które były raczej po drugiej stronie barykady politycznej w naszym kraju. 

Trzeba zwracać uwagę na to, że osoby, które przywoziły nielegalną marihuanę do kraju narażały się na poważne konsekwencje natury prawnej. Trzeba się więc zastanowić nad tym jak można rozwiązać sprawę osób, przeciwko którym toczą się postępowania. Niektórzy składają wiec apel  do prezydenta Dudy, by zastosował wobec takich osób prawo łaski. 

Podkreśla się, że obowiązujące do tej pory przepisy narażały na konsekwencje prawne nie tylko pacjentów, ale w wielu przypadkach także lekarzy. Między innymi doktor Bachański został zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie po tym jak próbował eksperymentalnie leczyć swoich pacjentów z użyciem marihuany. 

Wydaje się, więc że apel skierowany do prezydenta Dudy określić można rzeczywiście jako właściwy, by wobec takich osób zdecydować się na prawo łaski wobec takich osób. 

Sama decyzja o refundacji leków na bazie marihuany nie będzie taka jednoznaczna. Z jednej strony cieszy pewnie to, że tabu w końcu jest przełamane i można między innymi liczyć dzieci dzięki temu, że marihuana będzie dopuszczona. Nadal jednak leki są drogie i to będzie duży problem. Zastanowić się trzeba między innymi nad tym jakie rozwiązania wprowadzić, by dało się takie leki produkować w naszym kraju i to po zdecydowanie niższych cenach. Uprawa konopi nie będzie szczególnie trudna, w zasadzie pacjenci nawet mogli by ją sami prowadzić nawet w swoim domu. 

Za marihuaną leczniczą starało się walczyć wiele osób i różne środowiska. Wiadomość o jej dopuszczeniu do obrotu w naszym kraju na pewno cieszy, ponieważ wielu jest pacjentów, którzy chcą z niej korzystać. Lek pomocny będzie w wielu różnych schorzeniach, także w przypadku nowotworów. Jest to wielki sukces wspominanego doktora Bachańskiego, który starał się przez lata walczyć o leki dla dzieci chorych na padaczkę lekooporną. Istotny wkład miała również pani Dorota Gudaniec oraz środowisko Wolnych Konopi, które również prowadziło swoją walkę o to, by taką marihuaną dopuścić do obrotu w naszym kraju. 

 

konopie lecznicze

 

Już wiadomo, że w roku 2015 pojawiła się prośba TK o to, by kwestia stosowania medycznej marihuany została jakoś rozwiązana. Sędziowie Trybunału zaznaczali, że badania naukowe wskazują na to, że środek może działać skutecznie i wpływać będzie na łagodzenie objawów chemioterapii stosowanej w chorobach nowotworowych. Marihuanę stosuje się również w przypadku walki z negatywnymi skutkami stwardnienia rozsianego oraz AIDS. 

Minister zdrowia wydał pierwsze zgody: za opakowanie leku pacjent płaci 3, 20 zł
"Od 4 marca 2016 r., działając na podstawie ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, minister zdrowia wydaje zgody na refundację produktów zawierających kannabinoidy, sprowadzanych z zagranicy w ramach importu docelowego" –takie oświadczenie wydało w ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia, co daje nam podstawy twierdzić, że rynek rzeczywiście ruszy się do przodu. 

Zaznaczono wyraźnie, że minister będzie wydawał zgodę w momencie, gdy lekarz uzna iż taka forma leczenia będzie najlepszą z możliwych i będzie można uzyskać dobrą poprawę zdrowia i nie będzie innej alternatywny dla takich produktów leczniczych. Do tej pory takich mamy już wydaną zgodę na to, by była refundacja leków na bazie ziela konopi, które stosowane będą w leczeniu padaczki lekoopornej. 

Podkreślone zostało wyraźnie, że każda zgoda będzie indywidualizowana i należy zawsze jeśli będzie się chciało kontynuować leczenie trzeba przedstawić dokument, który będzie potwierdzał, że dana osoba rzeczywiście będzie mogła z dalej przyjmować takie leki. ustala się na tą chwilę, że opakowanie leku ma kosztować 3,2 zł.Marek

Wspiera portal zamki-gotyckie .pl na docen.to