Jak działa crowdfunding?

crowdfunding Jak crowdfunding radzi sobie na rynku światowym?

Kickstarter.com był w roku 2011 najbardziej sławnym portalem na świecie, na którym można było finansować wszelkich pomysłodawców. Przy jego pomocy zdobyto ponad 99 milionów dolarów na różne przedsięwzięcia związane z finansowaniem społecznościowym. Jego osiągnięciem było zdobycie na całym świecie w 2011 roku 1,5 miliarda dolarów. Co więcej przewiduje się podwojenie kwoty w następnym roku. Również w Polsce rozwija on się z powodzeniem. W ubiegłym roku rynek ten zdobył kilkaset tysięcy złotych na wiele ciekawych projektów.

Jakie wyróżniamy formy crowdfundingu?

Dzielimy je ze względu na rodzaj płatności ofiarowanej przez wspierających:

- darowizna- pieniądze się nie zwracają, ponieważ jest to na zasadzie wsparcia charytatywnego

- wynagrodzenie - mamy gwarancję, że twórca idei w zamian za pomoc finansową zaoferuje nam różne gadżety bądź usługi związane z przedsięwzięciem- inwestycja- w odpowiedzi na nasze wsparcie kreator pomysłu zapewnia zyski lub inne świadczenia materialne.

Jeśli decydujemy się na darowiznę należy pamiętać, że pomysłodawca nie jest zobowiązany do wprowadzenia projektu w życie, z czym wiąże się nieotrzymanie zapowiedzianych nagród. Przedsprzedaż natomiast jest już regulowana prawem, dzięki czemu mamy pewność, że transakcja jest w pełni bezpieczna. Trzeba być przygotowanym na to, że możemy paść ofiarą fałszerstwa. Takie działanie może mieć miejsce zarówno w przypadku finansowania społecznościowego jak i na przykład we wszelkich inwestycjach giełdowych czy pożyczaniu pieniędzy.

Dlatego tez przed przekazaniem pomocy finansowej powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o twórcy projektu a najlepiej skontaktować się z nim, aby potwierdził wiarygodność podawanych na portalu informacji. Możesz mieć jednak pewność, że dzięki wspólnemu zaufaniu sukces rozwieje wszelkie wcześniejsze wątpliwości.

jak działa crowdfundingCzym różni się crowdfunding od zbiórek publicznych?

Fundraising polega na zbiórce pieniędzy na publiczne cele. Jest on regulowany przez prawo oraz administrację. Nie zapewnia jednak zwrotu środków czy jakichkolwiek nagród w przypadku sukcesu. Są to organizacje pozarządowe, które wspierane są przez obywateli chętnych do pomocy wierząc, że przekazane środki idą w dobre ręce i zostaną przekazane na taki cel, jakiego się spodziewają. Natomiast crowdfunding zapewnia nam korzyści z przekazanych kwot w postaci na przykład płyt DVD, koszulek czy biletów.Marek

Wspiera portal zamki-gotyckie .pl na docen.to