Od klienta do inwestora

inwestor crowdfundingowy W dzisiejszych czasach media maja bardzo duży wpływ na zarówno rodzaje spędzanego czasu jak i na informacje, które do nas docierają. Rozwija się również przedsiębiorczość, czego przykładem są portale finansowania społecznościowego.

Czym jest crowdfunding i na jakiej zasadzie działa?

W Polsce nie jest on szczególnie popularny, ale w USA rozwija się bardzo szybko zyskując duże kwoty pieniężne. Ponieważ niewiele Polaków ma styczność z crowdfundingiem traci na tym nasza przedsiębiorczość. Znaczenie terminu nie jest szczególnie porywające a mianowicie jest to „finansowanie przez tłum”. Nie sugerujmy się jednak nazwą. Tłum w ty znaczeniu to nic innego jak inwestorzy, którzy zainteresowani danym projektem wspierają jego pomysłodawcę finansowo. Wpłacając pieniądze nie ma się jednak pewności czy wybrany projekt odniesie sukces.

Jak zostać twórcą?

Każdy, kto ma pomysł na własny projekt może go zgłosić do właściciela platformy, jeśli spełnia określone kryteria. Może to być platforma typu Docen.to czy Kickstarter. Każdy zakwalifikowany otrzymuje własną stronę, na której zamieszcza opis projektu. Na stronie zamieszczany jest nie tylko tekst, ale także prezentacje, zdjęcia czy filmy na dany temat. Pisana jest także uzbierana do tej pory kwota jak i ta brakująca do wprowadzenia pomysłu w życie, liczba wspierających a także pozostały czas do końca. Gdy już projekt zostanie opublikowany każdy może go obejrzeć i zdecydować czy jest wart zainwestowania czy też samej pomocy pieniężnej. Inwestorzy maja do wyboru różne kwoty, a w zależności od wysokości datku oferowane są różne zyski i nagrody. Jeśli zaś pomysł nie odniesie zamierzonego sukcesu, wpłacona kwota zostaje oddana. Dzieje się tak na większości platform.

działanie crowdfundingu Czy kreator projektu ma możliwość zarobku?

Takie portale jak na przykład Kickstarter stronią od wszelkich charytatywnych projektów. Dzieje się tak na amerykańskich platformach. Możemy się także bardzo często spotkać z pomysłodawcami, którzy za wsparcie finansowe gwarantują współudział w projekcie. Jeśli pomożesz w takim przedsięwzięciu stajesz się jego współwłaścicielem.

Co zapoczątkowało crowdfunding?

Co ciekawe finansowanie społecznościowe zaczęło się od branży muzycznej. Pierwszą była grupa Marillion, której trasa koncertowa została sfinansowana właśnie poprzez taką platformę. Wielbiciele brytyjskiej grupy postanowili się zorganizować i zebrać pieniądze. Uzyskali oni 60 tysięcy dolarów. Taką samą metodę wykorzystała później ta sama grupa, aby nagrać albumy. Pierwszy serwis crowdfundingowy został stworzony dla zespołów muzycznych oraz fanów pod nazwą ArtistShare.Marek

Wspiera portal zamki-gotyckie .pl na docen.to