Usuwanie rozstępów - co musisz wiedzieć o zabiegu?

Usuwanie rozstępów

Rozstępy to pasma pomarszczonej skóry, które przebiegają równolegle. Najczęściej pojawiają się bez objawów, czasami mogą wiązać się ze świądem. Tworzą się w skórze właściwej i wiążą się z tym, że pojawia się upośledzenie fibroblastów a więc komórek, które odpowiadają za produkcję kolagenu oraz elastyny. Białka mają postać włókienkowatą i tworzą uporządkowaną sieć i nadają skórze elastyczność, jędrność i sprężystość. 

Lokalizacja rozstępów:
Najczęściej rozstępy mają charakter obustronny i pojawiają się w obu stronach działania poza twarzą, rękami i stopami. Mogą na brzuchu mieć promienisty wygląd a na biodrach poprzeczny. U kobiet to schorzenie pojawia się dwa razy częściej i zazwyczaj w okresie dojrzewania oraz ciąży. Najczęściej miejsca występowania to biodra, uda i piersi. U mężczyzn mogą się pojawić na obręczy barkowej oraz w okolicach krzyżowo – lędźwiowych. 

Przyczyny występowania rozstępów:
1) Zwiększony poziom kortyzolu (hormonu kory nadnerczy) we krwi – może powodować, że funkcje fibroblastów będą uszkodzone i zaczną one produkować zmienione włókna kolagenu oraz elastyczny i nie będą one podatne na rozciąganie. W czasie nadmiernie rozciągania skóry dojdzie do zrywania sieci włókien i wtedy pojawiać się będą właśnie rozstępy. Dojść może do ścieńczenia warstwy naskórka i staną się one mocno widoczne.
2) Zwiększony poziomu estrogenów w okresie ciąży oraz przy wykorzystywaniu antykoncepcji hormonalnej sprawi, że może się pojawić większe ryzyko rozstępów.
3) Stosowanie leków zawierających glikokortykosteroidy powoduje ścieńczenie naskórka i hamowanie syntezy kolagenu a także degradację włókien istniejących.
4) Niewłaściwa, uboga w składniki odżywcze dieta powodować może problemy z rozwijającymi się rozstępami.
5) Skłonności genetyczne – mówi się o tym, że również genetyczne podstawy mogą mieć znaczenie, gdy chodzi o pojawienie się rozstępów. 

Duże ryzyko ich pojawienia się występuje u osób otyłych, kobiet w okresie ciąży, nastolatek, kulturystów czy osób, u których waga często się zmienia. 

jak pozbyć się rozstępów

Profilaktyka:
Powinno się unikać częstej zmiany wagi i cudownych diet. Należy wprowadzić do organizmu takie składniki spożywcze, które mają dużo witaminy A, E, PP oraz B5 a także mikroelementy takie jak krzem czy cynk. Można stosować różnorakie kremy i żele, które przygotowywane są w oparciu o składniki roślinne, dzięki którym będzie można poradzić sobie z rozwijającymi się rozstępami. 

Leczenie:
Laser frakcyjny CO2
Możliwe jest leczenie rozstępów przez zastosowanie specjalnego lasera, który będzie przeprowadzał kontrolowane uszkodzenie skóry. W ten sposób doprowadzona będzie sytuacja, w której głębsze warstwy skóry zostaną pobudzone i tym samym będzie można oczekiwać, że zaczną one mocniej pracować i skóra będzie się odbudowywać i regenerować. Jest to taki sposób, który w wielu różnych sytuacjach może się bardzo dobrze sprawdzić, dlatego nie ma się co dziwić, że taka metoda ma wielu zwolenników. 

Jeśli chce się zastosować metodę definitywna to możliwe jest wycinanie chirurgiczne rozstępów, ale to raczej rzadko wykorzystywane rozwiązanie, które jest już ostatecznością.

 

 Magda

Rozwinęła biznes modowy dzięki finansowaniu społecznościowemu